• Do speciální konvičky nalijte optimální množství mléka s obsahem tuku okolo 3,5 %.
  • Připravte si páru v trysce, přičemž se řiďte návodem k obsluze kávovaru.
  • Trysku zanořte cca. 1 cm pod hladinu a zapněte páru na 80–100 % výkonu. V ideálním případě se na hladině vytvoří zpětný proud v podobě malé vlnky. Pokud bude tryska ponořena příliš hluboko, pak se mléko připraví téměř bez pěny. Jestliže bude tryska příliš vysoko, tak bude mléko během přípravy pronikavě syčet a prskat. Výsledkem bude řídká pěna s velkými bublinami. Navíc nebude mléko pod hladinou dostatečně zahřáté.
  • V případě, že jste použili příliš malé množství mléka, se na povrchu objeví velké a řídké bubliny. Během přípravy bude pěna navíc syčet a praskat. V případě využití velkého množství mléka káva vydává hlučný až dunivý zvuk, a pěnu se vám nejspíše připravit ani nepodaří. Ideální množství mléka se pohybuje v rozmezí od 0,15 do 0,2 l / konvice 0,5-0,7 l.
  • Až se vytvoří slabší vlnka, lehce uberte na výkonu trysky (pokud je to možné) a regulujte proud až do vyšlehání.
  • Proces končí dosažením teploty mléka v rozmezí od 65°–70°. Pak trysku v rychlosti vypněte, ať mléko nespálíte. Maximální teplotu rozpoznáte buď díky konvičce s teploměrem, nebo při přípravě na dno konvičky (zespodu) přiložte malíček. Jakmile začne konvička výrazně pálit, máte pěnu hotovou.
Baristův TIP: Cappuccino nebo latte macchiato vždy připravujte z kávy o objemu espressa, nebo ještě lépe ristretta, na 15-30 ml. Poté doplňte o precizní mléčnou pěnu.

Baristův TIP2: Capuccino a latté macchiato mají v Itálii za snídaňové nápoje.